Haber

Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mularczyk savaş tazminatı için ABD’den destek istiyor

Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Arkadiusz Mularczyk, ülkesinin İkinci Dünya Savaşı’nda Almanya’dan aldığı kayıpların telafisi için yürüttüğü kampanyaya destek vermek amacıyla Washington’da bulunduğunu belirterek, “Bu tarihi ve siyasi meselenin tartışma ve çalışma alanı olduğuna inanıyoruz. bugün ülkemizi etkileyen sorun.” dedim.

Mularczyk, ABD Kongre üyeleri ve ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşmesinin ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Polonya’nın 2. Dünya Savaşı’nda uğradığı kayıplar nedeniyle Almanya’dan 1.3 trilyon Euro tazminat talep edildiğini hatırlatan Mularczyk, “Günümüzde ülkemizi etkileyen bu tarihi ve siyasi mesele hakkında bir tartışma ve çalışma alanı olduğuna inanıyoruz. Bu konuya ve rapora gösterilen ilginin beni şaşırttığını söylemeliyim.” sözlerini kullandı.

Mularczyk, her iki partiden kongre üyeleri ve senatörlerle işbirliği fırsatları olduğuna dikkati çekerek, “Pek çok siyasetçi sorunun boyutunun farkında değil ve tazminat konusunda işbirliği söz konusu olduğunda ‘daha yolun başındayız’ dediler. Almanya’nın davranışı hukukun üstünlüğü veya insan davranışı olduğu için burada manevra alanı. haklarının korunması standartlarına uymuyor.” dedi.

Konuyla ilgili umut olduğunun altını çizen Mularczyk, zamana ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.

1 Eylül 2022’de Polonya hükümeti, İkinci Dünya Savaşı sırasında Polonya’nın uğradığı mali kayıpları detaylandıran kapsamlı bir rapor hazırlamış ve buna göre Almanya’dan 1,3 trilyon avro tazminat talep etmişti.

Polonya Dışişleri Bakanlığı, 3 Ekim 2022’de Almanya’ya tazminat talep eden bir nota göndermişti.

Bakanlık, 3 Ocak’ta Almanya’dan talep edilen savaş tazminatına ilişkin “konunun kapandığına” dair yanıt aldıklarını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu