Haber

Meteoroloji’den 18 ile sarı ve turuncu uyarı! Saat verdi, kar çok sayıda geliyor

Flaş Haber… Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin geneli orta ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu, Afyonkarahisar, Hatay, Kahramanmaraş, Gümüşhane, Bayburt, Malatya ve Elazığ yöreleri. Adana ve Adana’nın kuzey kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Kıyı kesimlerde, Marmara’nın doğusu, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ve Şanlıurfa çevresinde, yağış alan diğer yerlerde yağmur, sulu kar ve kar şeklinde görülecek yağışlar; Batı Karadeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu’nun batısı ve Hatay çevreleri ile Sakarya kıyıları boyunca ve Malatya’nın güney kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Yer yer pus ve sis olacağı tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞMUR UYARISI

Yağışların Batı Karadeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu’nun batısı ve Hatay çevreleri ile Sakarya kıyıları ve Malatya’nın güney kesimlerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden, yağışların parçalanma, buzlanma, tip gibi aksiliklere karşı tedbirli olunması gerekiyor. toplu taşıma.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI

Rüzgarın Akdeniz’in iç kesimlerinde kuzeyden kuvvetli ve fırtına (40-80 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden ulaşımda aksama gibi aksiliklere karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekiyor.

18 İL İÇİN SARI VE TURUNCU KOD

MGM tarafından Adana, Adıyaman, Antalya, Bolu, Hatay, Mersin, Kastamonu, Malatya, K.Maraş, Zonguldak, Karaman, Bartın, Karabük, Osmaniye ve Düzce için sarı kodlu uyarılar verilirken, Gaziantep, Şanlıurfa için turuncu kodlu uyarılar verildi. ve Kilis. .

İÇ AKDENİZ İÇİN FIRTINA UYARISI

Rüzgarın Akdeniz Bölgesi’nin iç kesimlerinde (Toros Dağları) kuzey yönlerden kuvvetli ve fırtınalı (50-80 km/sa), yer yer kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. (80-90 km/h) yüksek kesimlerde. Kuvvetli rüzgar ve fırtınaların yol açabileceği ağaç ve direk düşmesi, çatının uçması, ulaşımın aksaması gibi aksiliklere karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Hatay, Kilis, Gaziantep, Adıyaman ve Şanlıurfa’nın batı kesimleri ile Mardin ve Diyarbakır’ın batı kesimlerinde çoğunlukla şiddetli (21-50 kg/m2) ve Şanlıurfa’nın batısında geçmesi beklenen yağış ve sağanak yağışlar, Gaziantep’in doğusunda ve Kilis civarındadır. Zamanla çok kuvvetli (40-75 kg/m2) olacağı varsayılır. Yağışların Adıyaman’ın kuzey ve yüksek kesimlerinde, Malatya’nın güneyinin yüksek kesimlerinde ve Gaziantep’in yüksek kesimlerinde (800-1000 metre ve üzeri rakımlarda) yoğun sulu kar ve kar şeklinde olması bekleniyor. Sel, sel, ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don gibi aksiliklere karşı dikkatli ve tedbirli olmak gerekiyor.

BATI KARADENİZ’DE KUVVETLİ KAR BEKLENİYOR

Batı Karadeniz’de dün sabah saatlerinde başlayan yağışların Zonguldak, Düzce, Karabük, Bartın, Bolu ve Kastamonu kuzey kesimlerinde 800-900 metreyi aşan yüksek kesimlerde yoğun sulu kar ve kar şeklinde olması bekleniyor. . Pazartesi akşamı etkisini kaybetmesi beklenen kar yağışıyla birlikte ulaşımda parça, buzlanma, tip gibi aksiliklere karşı dikkatli olunması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu