Haber

İran’da açlık grevi eylemcisinin görüntüleri tepki topladı

İran’da başörtüsü zorunluluğuna karşı düzenlenen gösterilere destek için açlık grevine başlayan insan hakları aktivisti ve doktor Ferhad Meysemi’nin (53) son halini gösteren sosyal medya paylaşımlarında yer aldığı iddia edilen görüntüler tepki çekti.

Sosyal medyada yayınlanan ve Meysemi’ye ait olduğu iddia edilen fotoğraflarda İranlı aktivistin açlık grevi nedeniyle aşırı derecede zayıfladığı görüldü.

Fotoğrafların yayınlanması sosyal medyada tepkilere neden olurken, aktivistler Meysemi’nin hayatının tehlikede olduğu uyarısında bulundu.

İran yargısından yapılan açıklamada, açlık grevi iddiası reddedilirken, sosyal medyada yansımalara neden olan fotoğrafların Meysemi’nin 4 yıl önce açlık grevine başladığı zamana ait olduğu ve şu anda grevde olmadığı belirtildi. açlık grevi

Ferhad Meysemi’nin avukatı Muhammed Mukimi, 23 Aralık’ta Twitter hesabından paylaştığı bir mesajla, müvekkilinin Mahsa Emini’nin ölümünün ardından başlayan gösterilere hükümetin tutumunu protesto etmek için açlık grevine başladığını ve 52 kilo verdiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu