Haber

Eski Peru Devlet Başkanı Castillo’nun ailesi mülteci olarak Meksika’ya gitti

Peru’da yaşanan siyasi kriz nedeniyle gözaltına alınan Eski Devlet Başkanı Pedro Castillo’nun ailesi, sığınma talebinde bulunmak üzere Meksika’ya gitti.

Peru’da 7 Aralık’ta başlayan siyasi krizin ve Eski Devlet Başkanı Pedro Castillo’nun gözaltına alınmasının ardından başkent Lima’daki Meksika Büyükelçiliği’ne sığınma talebinde bulunan Castillo’nun ailesinin Meksika’ya geldiği bildirildi. Dün Meksika makamlarının sığınma talebini kabul etmesi üzerine Peru hükümeti tarafından istenmeyen kişi ilan edilen ve 72 saat içinde ülkeyi terk etmesi istenen Meksika’nın Lima Büyükelçisi Pablo Monroy, Conesa da Castillo’nun eşi ve 2 çocuğuna eşlik etti. Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, Castillo’nun ailesinin başkent Mexico City’ye ulaştığını ve ülkesinin sığınma geleneğini onurlandırdıklarını bildirdi. Bakan Ebrard, sınır dışı edilen Monroy’u karmaşık koşullar altında yaptığı çalışmalardan dolayı takdir ettiğini de ifade etti.

Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, dün Lima’daki Meksika Büyükelçiliği’ne gelerek başvuruda bulunan Castillo’nun ailesine ülkesi tarafından sığınma hakkı verildiğini duyurdu. Olay üzerine Peru Hükümeti, Meksika’nın Lima Büyükelçisi Pablo Monroy’u ülkesinin iç işlerine karışmakla suçlayarak istenmeyen adam ilan ederek 72 saat içinde Peru’dan ayrılmasını talep etti.

Son olarak Meksika, 2019’da ülkesinde yaşanan siyasi kriz nedeniyle istifa eden Eski Bolivya Devlet Lideri Evo Morales’in sığınma talebine olumlu yanıt verdi ve ondan önce Fidel Castro, Leon Troçki, Jose Marti ve son olarak birçok değerli isim İran Şahı Muhammed İste Pehlevi hazır bulundu. siyasi mülteci olarak tanıdı. – MEKSİKA ŞEHRİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu