Haber

Çin savaş uçağı ABD keşif uçağını önledi

ABD Hint-Pasifik Komutanlığı (USINDOPACOM), Güney Çin Denizi üzerinde rutin bir operasyon icra eden ABD keşif uçağının Çinli savaş uçağı pilotu tarafından ‘gereksiz agresif bir manevra’ ile önlendiğini belirterek, o anların görüntülerini yayınladı. .

USINDOPACOM tarafından yapılan açıklamada, Çin Halk Cumhuriyeti’ne ait J-16 savaş uçağının pilotunun, 26 Mayıs’ta Güney Çin Denizi üzerinde ABD Hava Kuvvetlerine ait RC-135 keşif uçağını önlediğinde “gereksiz agresif manevra” yaptığı belirtildi. Çin pilotu doğrudan RC-135 keşif uçağının burnunun önünden uçarak ABD uçağını Çin savaş uçağının kuyruk türbülansından geçmeye zorladı. ABD keşif uçağının Güney Çin Denizi üzerindeki uluslararası havalimanında uluslararası hukuka uygun olarak sadık ve rutin operasyonlar gerçekleştirdiği belirtildi.

“ULUSLARARASI HAVA SAHASI ULUSLARARASI HUKUKA UYGUN OLARAK KULLANILMALIDIR” denilen açıklamada, “ABD, uluslararası hukukun izin verdiği her yerde güvenli ve sorumlu bir şekilde uçmaya ve faaliyet göstermeye devam edecektir. Birleşik Devletler Ortak Hint-Pasifik Kuvvetleri, emniyeti dikkate alarak uluslararası hukuka uygun olarak tüm gemi ve uçakların.” Hint-Pasifik bölgesindeki tüm ülkelerin uluslararası hava sahasını uluslararası hukuka uygun ve güvenli bir şekilde kullanmasını bekliyoruz” denildi.

Olayın yayınlanan görselinde, Çin savaş uçağının ABD keşif uçağını önlediği anlara yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu