Ekonomi

BIST 30 endeksi VİOP kontratı yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Ağustos vadeli BIST 30 endeksine dayalı sözleşme haftaya yüzde 0,2 artışla 8.574,75 puandan başladı.

Ağustos vadeli endeks sözleşmesi açılış seansında önceki normal seans kapanışına göre yüzde 0,2 artışla 8.574,75 seviyesinden işlem gördü.

Cuma günü alım rotası izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 3,6 üzerinde 8.562,75 puandan kapattı. Endeks kontratı akşam seansında yatay seyretti.

Küresel piyasalar haftaya enflasyon ve resesyona ilişkin endişelerin sürmesiyle olumsuz bir seyirle başlarken, hafta boyunca izlenecek yoğun makroekonomik veri gündeminin varlık fiyatlarının yönüne etki etmesi bekleniyor.

Pasifik Okyanusu’nun iki yakasında yer alan dünyanın en büyük ekonomileri ABD ve Çin’in ekonomik gidişatına ilişkin belirsizlikler fiyatlandırmayı zorlaştırmaya devam ediyor.

ABD’de açıklanan veriler nedeniyle ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonu düşürme çabasıyla bir faiz artışına daha gitme ihtimali bulunuyor.

Analistler, bugün dünya genelinde bilgi gündeminin sakin olduğunu ve endeks sözleşmesinde teknik olarak 8.750 ve 8.900 seviyelerinin direnç, 8.500 ve 8.400 puanların ise ana pozisyonda olduğunu belirtti.

pulumur-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu